wczytywanie strony...
Instytut Karpacki Baner Innowacyjna edukacja

Początek

Od czego należy zacząć? Jest tyle możliwości… Najłatwiej i najlepiej jest zacząć od POCZĄTKU.

Chodzi o to, kiedy rozpoczął się nasz świat, skąd wziął się człowiek? 

Kreacjoniści utrzymują, że powstał 6 tys. lat temu, podają na to dowody. Biblia  jest dla nich drogowskazem. Interpretacje kreacjonistów są bezpośrednie, nie wikłają się w zbędne dywagacje. Uważają, że gęsto zapisaną świętą księgę należy czytać wprost. 

Karol Darwin pokazuje, że było inaczej. Małpa stała się homo sapiens. Darwin twierdzi, że był to proces. Teoria ewolucji jest tym, co spaja wszystkie nauki biologiczne. Darwin chciał wyjaśnić kilka kluczowych zagadnień: na czym polega ZMIENNOŚĆ, czy organizmy pochodzą od WSPÓLNEGO PRZODKA, jak powstają NOWE GATUNKI, co STERUJE EWOLUCJĄ. I wreszcie zagadnienie główne: POCHODZENIE CZŁOWIEKA.

Co w tej materii twierdzi królewska fizyka? Ona nie miała świętych ksiąg. Konsekwentnie snuje swoją frapującą opowieść. Były kolejne sekwencje i nowe paradygmaty…

Na początku świat był płaski, potem Isaac Newton pokazał, że rządzi się całkiem matematycznie. No ale Albert Einstein poszybował. Fizyka kwantowa, to był już kompletny odjazd. Co stanie się, gdy zostanie odkryty nerw kompatybilności teorii względności i mechaniki kwantowej. KWANTOWA GRAWITACJA znowu zmieni istniejący paradygmat? Ale to dopiero przyszłość.

Jaka jest obecna fizyczna synteza wiedzy odnośnie GENESIS? Wszechświat powstał 13,7 miliarda lat temu. Ważne są warunki fizyczne, które wówczas panowały. Nazwano to PIERWOTNĄ OSOBLIWOŚCIĄ, albo PROGIEM PLANCKA. To nazwisko pomnikowego fizyka. Warunki, jakie wtedy panowały, mierzone gęstością, to 1093 na centymetr sześcienny. Inaczej, bardziej obrazowo, przedstawiając tę gęstość, to odpowiada ona gęstości 1023 mas słońca ściśniętych do …objętości jądra atomu (!). Niewyobrażalna gęstość. To stan tuż po WIELKIM WYBUCHU. Nie wiemy, co się działo wcześniej.

Do progu Plancka możemy jednak dojść inną drogą: jeżeli badamy coraz większymi energiami coraz mniejsze odległości. Gdy dojdziemy do odległości 10-33cm, to jesteśmy w progu Plancka. To jest ten sam próg Plancka, który był prawie 14 miliardów lat temu, na początku wszechświata. Panują te same warunki fizyczne. Niesamowite!

Coś dziwnego dzieje się z czasem przy wysokich energiach i małych odległościach. Jakby początek był dzisiaj, teraz, ale bardzo głęboko. Przy progu Plancka, jakby czas nie funkcjonował, albo funkcjonował inaczej.

Mamy zatem … ciągły początek świata? I on jest wszędzie? Otacza nasz WSZECHOGARNIAJĄCY początek? A może nie ma początku, tylko jest ciągłe teraz, takie bezczasowe trwanie.

Czas nie istnieje. Przemijanie, starzenie się, umieranie, to tylko DRUGA ZASADA termodynamiki. ENTROPIA się zwiększa i postępuje tylko rozpad, aż do śmierci wszystkiego. Kamienie także skończą żywot. To jest w sumie pocieszające.

Podobno na początku było statystyczne … POLE MOŻLIWOŚCI, które zostało zawężone do INFORMACJI – czyli do WARUNKÓW POCZĄTKOWYCH. Skąd one się wzięły? Kto zawęził pole możliwości?

Na tej podstawie można sformułować FIZYCZNY dowód na istnienie Boga. To brzmi poważnie, bo dowody na istnienie Boga Anzelma, Tomasza to już inna sprawa. Jedni uważają, że wiara i nauka się dopełniają, inni twierdzą, że to dwa języki i dwa światy.

Podobno nauka graniczy z TRANSCENDENCJĄ, pod warunkiem, że istnieje transcendencja. To już jest kwestia wiary, bo nauka tak daleko nie sięga. Są rzeczy i są słowa, które odnoszą się do rzeczy. Słowa mają ZNACZENIA.

Rzeczywistość pęcznieje o nadmiaru znaczenia…


Zamknij