wczytywanie strony...
Instytut Karpacki Baner Innowacyjna edukacja

Nacjonalizm i narcyzm

To dwa podobne zjawiska, sąsiadują ze sobą i wzmacniają się. Nowoczesne narody zaczęły formować się końcem XIX wieku. W tej dziedzinie prym wiodły Niemcy. Był kanclerz Bismarck, były podstawy filozoficzne. Potem już poszło, zakończyło się nazizmem i wojną, Auschwitz. Początkowo był patriotyczny nacjonalizm, na końcu skrajny rasizm i uprzemysłowiony mord.

W innych krajach także rozwijał się nacjonalizm. Był dobrym pasem transmisyjnym polityki, uzyskiwania popularności. To prowadziło do władzy. W Polsce na przełomie XIX i XX wieku bardzo dynamicznie rozwijał się polski nacjonalizm. Zaczepił się na problemach narodowościowych. Ekspozyturą polskiego nacjonalizmu była endecja, istotny nurt polskiej prawicowości.

Kluczowe stało się: współżycie Polaków z Żydami, Ukraińcami, Rusinami, Niemcami, Litwinami. Te problemy były konkretne i namacalne. Polscy nacjonaliści nie wymyślili tych problemów, tylko je zmitologizowali. Wmówili dużej części społeczeństwa, że obcy z tej samej ulicy są gorsi niż zaborcy, że kompromisowe rozwiązania spraw i sporów jest niemożliwe.

Endecja postawiła na dwie kwestie dodatkowo. Adresowała swój przekaz głównie do licznych chłopów. Drugi motyw, to tradycjonalistyczny kościół katolicki. To taki kościół miał sakralizować wszystkie polityczne założenia. Powstała synergia. Roman Dmowski był wizjonerem politycznym i sprawnych obserwatorem współczesności. Znane mu były mechanizmy inżynierii społecznej.

Do tych dwóch kwestii łatwo już było zaprzęgnąć trzeci – NARCYZM GRUPOWY.  Każda grupa chce zająć miejsce w centrum świata i uznaje siebie za słabą i zagrożoną, za ofiarę. Narcyzm tworzy syndrom ofiary, czyni się z tego również patent na dobroć, oraz traktuje to połączenie jako tytuł do moralnej wyższości. Wszystko to trzeba przyprawić narodową krzywdą, zarzutem niedocenienia przez inne narody. Grupa narcystyczna nie wybacza i nie ma litości.

Postawa narcystyczna dotyczy wielu krajów. Narcyzm grupowy rozwijał się dynamicznie w USA , w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Rosji. W Polsce także. W wersji kanonicznej, to hasła: Polska Chrystusem narodów, przedmurzem chrześcijaństwa. Istnieją także inne elementy sarmackiego mesjanizmu.

Narcyzm nie uznaje wybaczenia, domaga się kajania innych. Nie przeprasza za nic, wymaga przeprosin, docenienia. Duma staje się środkiem do wzniosłości. Wywyższenie jest zaś celem.Nacjonalizm, to taka postawa Kalego. Gdy ma się talenty polityczne, to można przeistoczyć banalne rachunki Kalego w uperfumowany pragmatyzm. Nerwem naczelnym każdego narcyzmu są zawsze nieprzepracowane kompleksy. To zdumiewające, jak kompleksy niższości przeradzają się w kompleksy wyższości. To czysta magia. Ale złudzenia pozwalają żyć…


Zamknij