wczytywanie strony...
Instytut Karpacki Baner Innowacyjna edukacja

Dyktatura i demokracja

Czym jest strategia dyktatorska? To pojęcie jest głęboko zakotwiczone w pojęciu GRY. Różne gry mają różne zasady. Gry można jednak podzielić wedle różnych kryteriów, np.: sprawnościowe, logiczne. Jest jednak jedno szczególne kryterium podziału, chodzi o kryterium strategii.

Gry mogą być oparte o strategię DYKTATORSKĄ. W takiej grze zawsze wygrywa jeden gracz, niezależnie od posunięć przeciwnika. Grą opartą o strategię dyktatorską są na przykład warcaby. Ten, kto pierwszy rusza, powinien zawsze przegrać, jeżeli przeciwnik będzie grał poprawnie. Gra w szachy już nie jest oparta o strategię dyktatorską, mimo że białe rozpoczynają grę.

Dyktatury przyjmują zawsze założenia strategii dyktatorskiej – dyktatura wie wszystko i rozstrzyga o wszystkim. Ogłasza to publicznie i nie wolno z nią dyskutować, ponieważ można takie dyskusje i kontestowanie przypłacić więzieniem. Dyktatura wygrywa, ma rację zawsze, niezależnie od argumentacji jej przeciwników.

Demokracja blokuje strategie dyktatorskie, ponieważ jej zasadą rdzeniową jest deliberacja, przedstawianie racji, przekonywanie. Po tej kluczowej czynności następują wybory, które można przeprowadzać wedle różnych procedur i zasad arytmetycznych. Ale to jest osobna sprawa.

Kluczowe dla demokracji jest to, że przed rozpoczęciem dyskusji i prezentacją argumentów przez różne strony nie jest tak, że jedna z nich posługuje się strategią dyktatorską, która zapewnia zwycięstwo.

Demokracja narodziła się w antycznej Grecji. Starożytni Grecy stworzyli logikę, teorie argumentacji, dedukcji. Jednocześnie Grecy byli słabi na polu techniki, kompetencji inżynierskich. Starożytni Chińczycy byli znacznie lepsi na tym polu, ale nie stworzyli demokracji.

Antyczna Grecja, to jedyne miejsce, pierwsze, gdzie powstały ustroje o charakterze demokratycznym. Ówcześni politycy musieli umieć przekonać słuchaczy do swoich poglądów, potrzebowali technik przekonywania ludzi, argumentacji, strategii niedyktatorskich.

Demokracja to był fenomen grecki. Zaskakujące jest to, że powstał przez PRZYPADEK. Geneza greckiej demokracji jest fascynująca zatem. Zaczęła się zapewne na Agorze. Czy jest jakichś film, książka o tym wydarzeniu z jego początku? Zobaczylibyśmy może 100 Greków dyskutujących w słońcu i potem ktoś wnosi dwie, trzy urny, konwie po winie i zaczyna się wrzucanie kamyków, a jest to pierwsze demokratyczne głosowanie w historii ludzkości.

Po głębokim namyśle trzeba uznać, że dyktatury są bardziej oczywiste, korespondują z UŁOMNĄ NATURĄ człowieka. Demokracje wymagają wysiłku, są kruche. Dyktatura jest oparta na przemocy, a także może stać się … oświecona. Taki retusz dyktatury zamaskuje strategię dyktatorską stosowaną przez dyktaturę, choćby oświeconą. Trzeba zachować szczególną czujność – złe nie śpi.


Zamknij