Start arrow Wydarzenia arrow Wizyta Studyjna w dniach 16-18 październik 2008 r.
Wizyta Studyjna w dniach 16-18 październik 2008 r. E-mail

      

 

   

          W dniach 16-18 października 2008 r. odbyła się wizyta Partnerów z Węgier, reprezentujących organizację Eastern European Initiations Foundation, współpracującą z Fundacją Instytut Karpacki w ramach projektu „Karpackie Centrum Przedsiębiorczości”.

 

        Była to trzecia z ośmiu wizyt zagranicznych Partnerów z 4 krajów karpackich: Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Węgier w Polsce. Celem wszystkich wizyt jest budowanie szerokiego partnerstwa, służącego promowaniu współpracy MŚP i mikroprzedsiębiorców ze wskazanych 5 krajów. W trakcie wizyty prezentowany był region, jego potencjał oraz spotkania z istotnymi partnerami reprezentującymi JST, biznes i edukację. Do ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce podczas pobytu możemy zaliczyć:


1.    Sesja plenarna w Starym Sączu

 

Pierwszego dnia wizyty goście zwiedzili miasto Nowy Sącz i obejrzeli ciekawe zabytki. Wieczorem odbyło się spotkanie plenarne w Starym Sączu, podczas którego goście obejrzeli prezentację multimedialna prowadzoną w języku angielskim przedstawiającą region karpacki. Po prezentacji odbył się panel dyskusyjny, w czasie którego zostały omówione istotne kwestie dotyczące zagadnień kulturowych, ekonomiczno-społecznych i biznesowych. Wszyscy uczestnicy panelu uzyskali cenne wskazówki i informacje, które będą mogli wykorzystać w swojej dalszej pracy.


Image


2.    Wizyta studyjna w FAKRO

 

Drugiego dnia wizyty goście o godzinie 9.30 udali się na spotkanie zorganizowane w firmie FAKRO, produkującej okna dachowe. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały informacyjne i obejrzeli prezentację multimedialna w języku angielskim, prowadzoną przez Grzegorza Podpłomyka, koordynatora ds. Eksportu. Dużo uwagi poświęcono kwestii współpracy z państwami regionu Karpat. W czasie prezentacji zostały przekazane szczegółowe informacje na temat przedstawicielstwa firmy FAKRO na Węgrzech, czym szczególnie zainteresowana była Pani Judit Gulyas występująca jako reprezentantka Izby Przemysłowo-Handlowej, gdzie działa  fabryka drewnianych futryn do okien. Po prezentacji goście zwiedzili zakład, w tym wiele specjalistycznych pomieszczeń.


Image

3.    Wizyta studyjna w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu

 

Spotkanie odbyło się 17 października o godzinie 12.00. Gości przyjęła Urszula Potoniec-Mędoń, koordynator ds. wymian studenckich w ramach programu SOCRATES ERASMUS oraz Prorektor ds. dydaktycznych Wiktor Patena. Partnerzy poznali genezę szkoły, ofertę edukacyjną oraz współpracę międzynarodową uwzględniającą państwa regionu. W związku z faktem, że część delegacji węgierskiej to przedstawiciele świata nauki, pracujący na Uniwersytecie w Debreczynie, nawiązane zostały kontakty w celu ewentualnej współpracy. Pojawił się pomysł wymiany studentów w ramach programu SOCRATES ERASMUS oraz propozycja wymiany kadry dydaktycznej  i zorganizowania konferencji związanej z zagadnieniami agrobiznesu.
Po wizycie w godzinach popołudniowych prowadzone były rozmowy na temat projektu „Karpackie Centrum Przedsiębiorczości” podczas których wyjaśnione zostały wszelkie kwestie  i wątpliwości związane z realizacją projektu, rozliczaniem i przekazywaniem rekordów.

 

Image


4.    Wizyta studyjna w Krynicy

 

Trzeciego dnia pobytu odbyła się wycieczka do Krynicy. Goście mieli okazję spróbować znanych ze swych właściwości leczniczych wód mineralnych oraz podziwiać piękno górskiego krajobrazu.


Image

Wizytę studyjną, zorganizowaną w ramach realizacji projektu „Karpackie Centrum Przedsiębiorczości” można udać za udaną. Postawione cele zostały osiągnięte. Zarówno uczestnicy wizyty jak i jej organizatorzy wynieśli z niej szereg cennych doświadczeń.